.............

اگر تونستم یکم کارا رو جمع و جور کنم ، تصمیم دارم امروز یه چارت قلمو درست کنم . تا به حال این کار رو انجام ندادم و نمیدونم نتیجه اش چجوره . ولی میدونم که این یک جور خاطره نویسی روزانه است . 

دیشب داشتم بین کتابای طراحی ، بیخودی میگشتم . یه کتاب اصول طراحی رو دیدم. این کتابا غالبا شبیه هم هستن فقط تصویر گری و ادبیات نوشتاری کتاب فرق داره . نقاشای مختلفی این کتابا رو مینویسن و معمولا اولین کتابی که یه فرد مشتاق به نقاشی چهره و آناتومی میخونه همچین کتابایی هستن. 

آخرین باری که یکی از این کتابا رو خوندم ، شاید هنوز دوازده ، سیزده ساله بودم. فقط یه نمونه از این کتابا دیده بودم و درکی نداشتم که این نکات بسیار کلیشه ، همگانی و شناخته شده هستن . توی این مدت سعی داشتم دوباره برای کنکور هنر مطالعه شون کنم . اتفاقی این کتاب رو دیدم . احتمالا به زبان اسپانیاییه اما تصویر گری هاش خیلی خیلی عالی هستن . طوری که حتی اگر زبانش رو بلد نباشی ، بازم میتونی ازش استفاده کنی . 

تصویر گری کتاب هایی که من دیدم به این تر و تمیزی نبود . توضیحات این کتاب به نظر میاد خیلی بیشتر باشه . طرحاش بهم اعتماد به نفس بیشتری میده . تصاویر از مراحل مختلف کار ، خیلی بیشتر از کتاب های قبلیه  . 

چیزی که توی این کتاب خیلی غافلگیر و خوشحالم کرد ، تصویر گری هایی بود که از ابزار نقاشی انجام داده بود . در واقع ، مداد های پر کاربرد طراحی و نقاشی و پاک کن های مخصوص رو هم تصویر گری کرده بود . غالب کتاب هایی که من دیدم صرفا عکس اون وسیله رو میذارن . 

مدتی درگیری ذهنی من این بود . که تصویر گری اشیایی که نمونه ی واقعیشون هست و میشه عکسشون رو در کتاب قرار داد چه فایده ای داره ؟ 

اولین بار توی زمان دانشگاه ، با تصویر گری کارای تاریخی آشنا شدم . کتابی خوندم که یه ایرانی نوشته بود اما از تصویر گری های یک کتاب خارجی استفاده کرده بود . من دوست داشتم این تصویر گری ها رو یاد بگیرم . درباره شون تحقیق کردم . میدونستم که به دانشجو های تاریخ این فنون رو یاد نمیدن در حالی که بعضی از دانش آموزای خارجی ، این سبک از تصویر گری رو یاد میگیرن . از همون سنین پایین . 

و این در حالی بود که من حتی نمیدونستم چرا باید از چیزی که عکس خوبی ازش وجود داره ، تصویر گری کرد ؟ 

هنوز هم نمیتونم کاملا تشریحش کنم یا خودم رو قانع کنم که چرا باید همچین چیزایی رو تصویر گری کرد . اما میدونم که این تصویر گری ها کمک زیادی به درک مطلب میکنن . مثلا توی تصویر گری از آثار تاریخی یا ابزار نقاشی ، ما تصویری انتزاعی از اون شیء رو ترسیم میکنیم که خیلی از جزئیات واقعی رو حذف کرده . به نمونه ی ساده تری تبدیل شده .

وقتی ساختار یک مداد رو به صورت تصویر گری شده دیدم ، کاملا حس کردم که جدای از جزئیات و زرق و برق یا هر چیزی که همراه با مداد های توی بازار میبینم ، چیزی که اونا رو از هم تفکیک میکنه چنین مشخصه هایی هستن . این تصویر گری ها ، اطلاعات اضافی که روی مداد نوشته شدن رو حذف کرده و فقط اون موردی رو نوشته که باید موقع خرید بهش توجه کنم . 

/ 0 نظر / 33 بازدید