چارت رنگ

معمولا یکی از ابتدایی ترین آموزه های کلاس نقاشی ، ساخت یک چارت رنگ خوب ، با استفاده از رنگ های اصلیه . 

در اصل چارت های رنگ، کمک میکنن تا درک بهتری از رنگ هایی که در دسترس دارید پیدا کنید . 

رنگ ها در حقیقت ، نه اون چیزی هستن که روی جعبه کار شدن ، و نه اون چیزیه که توی قوطی یا جعبه ی رنگ به چشم میخوره . 

رنگ در نهایت اون وضعیتیه که روی کاغذ خودنمایی میکنه و البته طرز به کار گیری و نوع کاغذ یا صفحه ، روی جلوه و نمود رنگ تاثیر گذاره . 

چارت های رایج ، معمولا با استفاده از اشکال هندسی ، تفکیک میشن و رایج ترین چارت ، چارتهای رنگین کمانی هستن که از سه رنگ اصلی شروع میشن و به ترتیب این رنگ ها،  با هم مخلوط میشن . در جایی ، رنگ سفید یا سیاه هم اضافه میشه . چارت هایی که با رنگ های اصلی شروع میشن ، تقریبا همه مثل هم پیش میرن ، حتی اگر الگو و به اصطلاح اون شکل هندسی متفاوت باشه . 

با این حال ، در طول تاریخ و در حال حاضر ، نقاشای پیگیر ، معمولا چارت هایی مخصوص به خودشون رو درست میکنن و همراه با فرآیند خلق نقاشی ، ازش بهره میگیرن . 

چارت مخصوص شما میتونه مجموعه ای از رنگ های مورد علاقه ی شما باشه . رنگ های این چارت ، از رنگی شروع میشن که شما میل و رغبت بیشتری بهش دارید . 

چارت رو با اسلوب مختلفی می تونید تهیه کنید . معمول ترین و ساده ترینش ، پر کردن مربع ها یا مستطیل ها ،با رنگ ؛ و نوشتن ترکیب یا اسم اون رنگ ، زیر مربعه. نمونه های این چارت ها رو در جریان زندگی روزمره زیاد می بینم . چارت رنگ مو و وسایل آرایشی ، رنگ مبلمان و دکوراسیون و موارد مشابه . 

در نهایت هر نقاش ، از رنگ های خاصی استفاده میکنه و این چارت ها به شما کمک میکنن تا فرمول رنگ هایی که به صورت غریزی و به مرور ، بیشتر استفاده می کنید رو حفظ کنید یا به بقیه یاد بدید . 

با این حال هیچ وقت تک بعدی به تهیه ی چارت و باقی تئوری های نقاشی نگاه نکنید . همیشه راه های زیادی برای ایده پردازی و خلاقیت وجود داره . نقاشای زیادی چارت های خاص و مخصوص به خودشون رو با استفاده از الگو های پیچیده یا خاص طراحی میکنن و در نوع خودشون بسیار هیجان انگیز و قابل تحسین هستن. 

این چند تا عکس هم ، چند تا از چارت های ساده و مبتدی من در دوران تینیجری هستن . 

 

 

 

تقریبا اولین چارت هایی هستن که درست کردم. اطلاعاتی که نوشتن شامل اسم رنگ هایی که ترکیب کردم(بر اساس چیزی که روی جعبه یا قوطی رنگ ها نوشته شده بود) به اضافه ی مارکشون بود . بعضا گواش رو با آبرنگ یا رنگ هم مخلوط میکردم که توی این موارد به اسم متریال هم اشاره میکردم . حتی گاهی با حساسیت مثبت ها یا منفی ها رو به عنوان نسبت ها یا پیمانه ی رنگ ها اضافه میکردم. مثلا دو واحد آبی با یک واحد قرمز مخلوط شده . 

/ 0 نظر / 28 بازدید