اهمیت منابع الهام بخش ؛ در جریان خلق آثار هنری

اهمیت منابع الهام بخش ؛ در جریان خلق آثار هنری

مدت ها پیش ، پیگیر روزمرگی های یک تصویرگر روس بودم. زندگی به ظاهر کسل کننده ی این تصویر گر ، منو به شدت کنجکاو کرده بود. غالبا به هنرمندان اینطور آموزش داده میشه که بسیار مشاهده گر و کاوشگر باشن .

این بسیار اهمیت داره که شما به عنوان یک هنرمند خلاق ، منابع الهام مخصوص به خودتون رو داشته باشید ، مثل کتاب ها ، فیلم ها و موسیقی هایی که شاید در نظر عمده ی مردم ، چندان محبوب و مشهور نیستن.

این منابع توسط روحیه و گرایشات معنوی یا فکری شما انتخاب میشن و در روند خلاقیت ، ایده های شما رو تکمیل میکنن .

نقاش روسی که الهام بخش نوشتن این مطلب بود رو ، با اسم "داریا" معرفی میکنم . داریا در نگاه اول ، دختری جوان و تنها به نظر میرسه . چهره ای ساده با لباس هایی ساده تر . اون به گل های خاصی با رنگ آبی و صورتی روشن علاقه داره و ممکنه هیجان انگیز ترین کار روزمره اش ، شستن و مرتب کردن ظرف های کثیفش باشه .

متریال اصلی داریا ، مدادرنگی هست و معمولا طرح ها رو در ابعاد A4 ترسیم میکنه .

طی این دو سه سالی که داریا رو میشناسم ، به طور متوسط روزی یک نقاشی کامل میکشه و به طور مرتب ، توی صفحات مختلف به اشتراک میذاره . این بین ، نمایشگاه ها ، سفارشات و سفر های مختلف و مرتبط به هنرش هم ، تنوعاتی رو ایجاد میکنه .

برای من که غالب هنرمندا رو صرفا به صورت اینترنتی دنبال میکنم و شاهد زندگی واقعی اون ها نیستم ، داریا ، فردی متفاوت به نظر می رسید . غالب تصویر گر هایی که میشناسم ، روزمره ی بسیار شلوغ و رنگارنگی دارن . در عین حال ، شاید تک بعدی عمل کنن و توی کار ها ، چندان تنوع و خلاقیتی به خرج ندن. تا مدت ها ، این تصویر توی ذهن من شکل گرفته بود که یک تصویر گر یا نقاش خوب ، فقط زمانی میتونه با اعتماد به نفس بالا ، اثرش رو ارائه بده که منابع الهام بخشش، بسیار ارزشمند و قوی باشن .

شاید این توهم به وجود بیاد که برای تولید یک اثر هنری خوب ، باید ساعت ها ، آرشیو موسیقی های قدیمی رو مرور کرد ، تاریخ سینما رو واکاوی کرد یا به مطالعه ی کتاب های وزین فلسفی و سیاسی مشغول شد .

در حالت افراط ، ممکنه تولید کار هنری ، برای فرد از اولویت خارج شه و چنان مشغول پیگیری و وقت گذرونی با این منابع بشه ، که رسالت و وظیفه ی اصلی خودش رو فراموش کنه .

پدیده ای که این افراط رو تقویت هم میکنه ، کتابخانه ، آرشیو موسیقی و آلبوم عکس بسیار بزرگی به اسم اینترنته . همه ی این منابع با سرعت بالا در اختیار شماست ، واقعا وسوسه برانگیز نیست ؟

داریا ، زود تر از من با این دغدغه رو به رو شد . دسترسی ساده به این حجم از منابع ارزشمند و سرگرم کننده ، برای اون جالب بود ، اما بسیار برای داریا اهمیت داشت که نقاشی رو مرتبا پیگیری کنه .

در نهایت نظرش رو درباره ی فضای مجازی به این شکل ابراز کرد : من فکر میکنم که ما در اینجا (فضای مجازی ) با حجم زیادی از اطلاعات مواجهیم . بعضا اطلاعاتی اضافه و وقت گیر...ممکنه همگی در نوع خودشون با ارزش باشن ، اما قرار نیست برای همه ی آدم ها کاربرد داشته باشن .

من هم مثل داریا فکر میکنم که هر هنرمند در نوع خودش ، میتونه خالق احساسات محدودی باشه. دسترسی به همه ی یافته های هنری و علمی ، برای یک فرد با قابلیت های محدود ، عملا غیر ممکنه. هنرمند ، در درجه ی اول ، سعی داره به ابراز صحیح و صادقانه ی خودش بپردازه . در این بین ، مطالعات جدید کمک میکنه تا راه های جدیدی برای ایجاد خلاقیت در نحوه ی ابراز افکار ، احساسات و شخصیت خودش پیدا کنه .

 

/ 0 نظر / 37 بازدید