پست دهم از ما بهترون 1

با نیشخند رو به ساناز میگم : جان!!!؟
ساناز به خودش میاد و میگه : ببخشید ، با شما نبودم آنی خانوم. با اون پرتغال گندبگ بودم.
تا دم در مجیک ، به فحشای سنا و دو قلو ها می خندیم . تابلوی رنگی رنگی magic که نمای فوق العاده ای داره ، روی تابلوی تقریبا بی رنگ حموم عمومی خودنمایی میکنه . خیابون تو این نقطه شلوغ تر از هر جای دیگه ایه و می تونم خونواده ی 6 نفره ای رو ببینم که همین الآن سر خیابون جیم شدن و رفتن .
چن تا دختر که حسابی بزک کردن و خودشون رو شکل آدما در آوردن ، با مردای خارجی که حتی از رنگشونم نمیشه به راحتی فهمید اهل کجان ، از مجیک بیرون میان .
پشت سر دو دختر گیاه زی ، که از لباساشون معلومه از جنای پولدار جوبای فاضلابن ، وارد مجیک می شیم .
کافی شاپ واقعا شوق انگیز و رویاییه . مطمئن نیستم که هیچ آدمی بتونه برای یک ثانیه تو این حموم عمومی دووم بیاره .(از بس که برای آدما وحشتناکه!)
توی سالن اصلی حموم ، ده تا میز جن نما گذاشته شده که تقریبا همگی پر هستن .
هر چند ثانیه صدای قهقهه ای از سر یکی از میزا و گاها همزمان از سر چند میز بلند میشه و کافی شاپ رو پر سر و صدا تر از حالت عادیش میکنه .
بوی مرغ سرخ کرده از پستو ها به مشام میرسه . کاسه های نخود بوداده تند تند پر و خالی میشن . به کمک رامبد از میون هیاهو رد میشیم و کنار یکی از بوفه های تو سالن ، پشت میزی مستقر میشیم .
سارا و ساناز که به شکل عادی شون برگشتن ، پالتو های پولکی زننده ای پوشیدن و مو هاشون رو دو گوشی بستن .
نگاهم روی تابلوی :لطفا بوفه ها را رزرو نمایید ، خشک میشه.

بوفه ها که در واقع اتاقک های حموم هستن ، رویایی ترین و عاشقانه ترین مکان ، توی نه تنها مجیک ، بلکه به نظر من کُلّ دنیای اجنه ی هوازیه.
تصور خوردن کاسه ای نخود بو داده زیر دوش آبی که قطره قطره ازش آب میاد و میخوره وسط میز فوق العاده اس. و چقدر رویایی میشه اگه حرکت سوسکای سیاه و قهوه ای رو کف پات احساس کنی در حالی که مارمولک چاق تنبلی رو به کسی که اون طرف میز نشسته نشون بدی و اونم نظرت رو درباره ی فرق بین ساس و موریانه ی خونگی بپرسه .
با صدای سنا از خودم بیرون میام .
-آنی فهمیدی ساناز چی گفت ؟
سرمو تکون می دم و عین خنگا به هر سه تاشون نگاه می کنم . نیش ساناز و سنا در حال باز شدنه . سارا میگه : گفت پاسارگاد خیلی توریست میاد .
سرمو به علامت تایید تکون میدم و با لبخند میگم : جدی! نمی دونستم .
حواسم میره پی رامبد که پشت پیشخوان که درواقع همون میز نمره دهی صاحاب حموم بوده در حال سفارش دادن چند کاسه نخود بو داده ی مشتیه .
ساناز در حالی که با دسته ای از موهاش بازی میکنه میگه : من نخودای بوداده ی این جا رو خیلی دوس دارم ، فکرشو کن سنا! حتی گیاه زیای پفیوز هم میان این جا تا نخود بو داده بخورن !
با نگرانی نگاهی به دور و ور میندازم تا مطمئن شم که کسی حرف سانازو نشنیده باشه .
متوجه جن خاکستری رنگی میشم که داخل بوفه ای به تنهایی نشسته . زن نه چندان سن بالایی به حساب میاد و آرایش زیادی داره . در بوفه نیمه بازه و تار عنکبوت ، قسمت زیادی از دوش و شیشه ی شکسته ی بوفه رو گرفته .
کاش می تونستم ازش بپرسم شما چطور جنایی هستیم . کلاٌ جنای خاکستری خیلی کم پیدا میشن . یادم باشه از رامبد دربارشون بپرسم .
بار دیگه به گفت و گوی دخترا بر می گردم . سارا داره میگه : هر متر جوب گندیده تو محله ی درجه ی سه و چهار ، کم کمش ده ملیون می ارزه !
سنا و ساناز با تعجب و ابرو هایی بالا رفته ، نسبت به حرف سارا واکنش نشون میدن . به نظر میاد ساناز موهایی تیره تر از سارا داره . موهای سارا حالت نسکافه ای روشن داره .
رامبد با کاسه های نخود بوداده به ما ملحق میشه و پیش من و سنا میشینه .
چن تا از اجنه ، قبل از خارج شدن از مجیک گربه میشن .


حین خوردن نخود و حرف زدن ، رامبد اصلا حواسش به ما نیست و مدام در ورودی رو نگاه میکنه . نگاهی به ورودی میندازم . هیچ دختری هم اونجا نیست ، پس این داره به چی نگاه میکنه ؟
سارا و ساناز که پی در پی جمله های همدیگه رو کامل می کنن، درباره ی شرکت جدید باباشون تو دره ی زباله ی اطراف تهران صحبت می کنن.
رامبد در حالی که کاسه ی نصفه ی نخودش رو جلوی سنا میذاره ، از همه ی ما خداحافظی میکنه و به سمت مرد میانسالی که جلوی در ورودی ، منتظر ایستاده میره .
مرد عجیبی به نظر میرسه . چشمای گود افتاده اما جذابی داره . ریشش رو از ته زده و لبای باریکی داره . مو های کوتاه مردونه داره و پالتوی نازک بی رنگی پوشیده و سیگار بخار دود کُنده ی فشرده داره . یه نوع سیگار جدید که ظاهرا از ایتالیا وارد میشه و با فشرده کردن دود کنده ، به صورت لوله ای باریک درست میشه و در کاغذ جن نمای اصل که ماده ی اولیه اش از گودالای مریخ استخراج شده ، پیچیده میشن . نوی ایرانیش اکثرا از بخار کتری یا دود پونه و نعناع یا گاهی اوقات زیره تهیه میشه که اونم استفاده ازش در ملاء عام و تجمعات انسانی و منازل نیمه مسکونی و مشترک با آدما ، مثل خونه ی ما ، غیر قانونیه .
مرد ، با راهنمایی رامبد به طرف یکی از بوفه ها میره . رامبد ما رو پشت میزای فکستنی توی سالن مینشونه ، بعد با اون مرده میره تو بوفه !
سارا و ساناز و سنا هم به اندازه ی من متعجب شدن اما بحثشون رو روی شخصیت جنای گیاه زی ادامه میدن .
ساناز میگه : یکی از پسر خاله های ما ، دو سال پیش با یه گیاه زیه نامزد کرده بود...
سارا : حیف پسر خاله ما ! دختره این قدر فیسو بود که یه ماه نشده ، زد زیر همه چیز ...
ساناز : آخه نمی دونین دختره چی می گفت ، نمی دونم درباره ی ما چی فک کرده بود ...
سارا : دختره می خواست که صد تا وزغ مهرش بزنیم!
ابرو های من و سنا از تعجب بالا می پره.

ساناز : اما خب! پیژنم زیر بار نرفت...
سارا: می گفت نمی خوام صب تا شب وزغا تو خونم قور قور کنن...
ساناز : آخه میدونی! گیاه زیا عادت دارن تو خونشون وزغ و قورباغه نگه دارن .
من و سنا دیگه داریم از تعجب شاخ در میاریم .
سارا : تازه این که چیزی نیس ، اون خر پولاش مارای غول پیکر و گرونی رو تو خونشون نگه میدارن و براشون استخر اختصاصی هم میذارن ...
آیینه جیبی ساناز به صدا در میاد و بحث پاره میشه .
دقیقه ای بعد سارا و ساناز بعد از تماس مادرشون ما رو ترک می کنن و میرن . یه بار دیگه به بوفه ی در بسته ای که رامبد و مهمونش در اون به سر می برن نگاه می کنم . سنا با نگاهی مردد ، منتظر تصمیم من می مونه . از اون جایی که هیج ایده ای ندارم با خوشحالی میگم : یه کاسه ی دیگه نخود بو داده می خوری ؟
بالاخره بعد از خوردن سومین ظرف نخود بو داده و کمی گفت و گوی بی هدف ، رامبد ، در حالی که به مهمونش اخم کرده ، پشت سرش از بوفه بیرون میاد و تا دم در مجیک همراهیش میکنه . دوس دارم کاسه ی خالی نخود رو به طرفش پرتاب کنم .
با همون اخم مرموز ، به طرفمون میاد . از اون جایی که اصلا توجهی به تعجبی که توی صورت ماست نمیکنه ، دوس دارم بلند شم و جلوی همه ی مشتریای مجیک ، یه کف گرگی بزنمش!
سنا هم که از من عصبانی تر و متعجب تر به نظر میرسه ، نگاهی به ساعتش میندازه و رو به رامبد میگه : دیگه خیلی دیر شده ، باید بریم .
بدون توجه به واکنش رامبد ، همراه با سنا ، بدون هیچ مقدمه ای جیم میشیم و داخل اتاق خودم ، به تنهایی ظاهر میشم .
ساعت تازه دوازده شبه . بیچاره رامبد . اصلا هم بیچاره نیس ، پسره ی پر رو ! وای ! فردا باید برم پاسارگاد!
دوباره دلم به شالاپ و شولوپ میوفته . ساکم رو از گوشه ی اتاق بر میدارم و روی میز میذارم و وسایلی که قبلا توش گذاشتم رو یه بار دیگه وارسی می کنم . بهشون لیوان خوشگلمو که شکل یه رتیل پشمالوی خوشگل روشه رو هم اضافه می کنم . آخر سر عکس آرش رو هم لای دفتر چه ی نسبتا بزرگم میذارم و توی کوله پشتیم جا میدم .
هیجان زیادی بهم هجوم میاره . پروشور پاسارگاد رو از توی آت و آشغالا پیدا می کنم و دوباره نگاهی بهش میندازم .

بخشی از نخستین فرمان جهانی حقوق بشر
منم کورش، شاه جهان ، شاه دادگر ، پسر کمبوجیه ، آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم همه ی مردم گامهای مرا با ادمانی پذیرفتند ، ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد . نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این سرزمین وارد آید . من برای صلح کوشیدم . من برده داری را برانداختم ، به بدبختیهای آنان پایان دادم . فرمان دادم که همه ی مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند . من همه ی شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم . فرمان دادم تمام نیایشگاه هایی را که بسته شده بود بگشایند . همه خدایان این نیایشگاه ها را به جا های خود بازگرداندم . همه ی.....
زیرش هم عکس منشور آزادی کورش رو زده و نوشته : فرمان آزادی کورش ، نخستین فرمان جهانی حقوق بشر.
*********************
2 سال بعد ساعت 3 بامداد
توی سالن نیمه روشن بیمارستان ، به سرعت حرکت می کنم . سعی می کنم گرد و خاک رو از روی کت و دامن قهوه ای رنگم پاک کنم . این بار ، برای هزارمین بار در طول این دو سال آرزو می کنم که ای کاش لباس فرم خوش رنگ تر و زیبا تری داشتیم . موهای بلندم رو بافتم و روی شونه ام انداختم. طوری که با راه رفتنم ، روی کتم موج می خوره و بالا و پایین میپره .
کلاه دایره ای قهوه ایی و مشکیم که بی شباهت به کلاه مهمانداران خانم خطوط هوایی انسان ها نیست رو روی سرم جا به جا می کنم تا کمی هوا به کله ی شلوغم برسه .
از زمان ورودم تا رسیدنم به بخش ICU سه تا گاید من رو دیدم ، که برای بردن سوژه هاشون اومده بودن . امیدوارم که آرش رو نبرده باشن . به نوبت از کنار هر تخت رد میشم . بوی عجیبی همه جا پیچیده و جو سنگینی حاکمه .
چند روح که کنار جسم بیهوششون نشستن با دیدن من متعجب میشم . روح پسر بچه ی کوچولویی با دیدن من پا به فرار میذاره .
نگاهی بی خودم میندازم ، یعنی من اینقدر ترسناکم ؟

متوجه چهره ی آشنایی میشم که با کمک دستگاه های عجیب و غریب آدما روی تخت به خواب عجیبی فرو رفته . حتی چشم هاش هم چوشیده شده . رنگ صورتش حالتی کبود داره ! چطور میتونه هنوز زنده باشه!
بهت و شگفتی سراسر وجودم رو فرا میگره . بهش نزدیک تر میشم . لهاف سفید و روشنی تا نزدیکی های صورتش کشیده شده و بازو های لختش با سوزن و سرم سوراخ سوراخ شده .
صورت بدون ریشش ، الآن کمی ته ریش زده و معلومه چن باری به طرز ناشیانه ای تیغ خورده که باعث خراب شدن پوستش شده که از حق نگذریم یه زمانی خیلی براش ارزش داشت .
موهاش پر پشت و بلند شده . البته شک ندارم یکی دو باری ، بازم به طرز ناشیانه ای قیچی خورده .
شش ماه از بستری شدن آرش میگذره . توی اداره ی بازرسی اجنه پروندشو مطالعه کردم . هر چی که فک می کنم نمی تونم بگم دلیل این کارش چی بوده .
-تو کی هستی ؟
متوجه صدایی مردونه میشم . روم رو بر می گردونم . روح آرش دو متر اون ور تر وایساده و با عصبانیت به من نگاه میکنه .
ژاکت خاکستری با جین یخی پوشیده . چهره ی ساده تری داره و هر چی باشه از جنازه ای که روی تخت خوابیده بهتره .
قدّم رو کمی کوتاه تر می کنم تا تقریبا هم اندازه اش بشم . زیاد از دیدنم متعجب نیست . مطمئنم توی این 6 ماه زیاد همنوعای منو دیده . کیف کارتم رو از توی جیبم در میارم و مثل پلیسا جلوش می گیرم و می گم : آنیا...از اداره ی بازرسی اجنه!
به کارت خیره میشه و بعد از چند ثانیه پوزخندی روی صورتش میاد و با لحن مهربونی میگه: بن کارت خرید نخود بو داده؟!
رنگ از روم می پره . جا کارتی رو ورق می زنم و کارت افسریم رو با دستپاچگی جلوش میگرم . وای خدا! بازم سوتی دادم.
آرش که به ناشی گری من پی برده به جسمش نزدیک میشه و یا دقت بهش نگاه میکنه .
احساس می کنم که عین ماست به کف بیمارستان چسبیدم . یه لحظه تصمیم میگیرم که برگردم و ماموریت رو بی خیال شم اما وقتی چهره ی وحشتناک خشایث رو یادم میاد ، میرم و اون ور تخت ، درست رو به روی آرش وا میستم .


کاملا بی اعتنا به نظر میرسه و این بیشتر منو عصبانی میکنه .
با لحنی که سعی می کنم قاطع باشه می گم : شما باید با من بیاین .
چیزی نمیگه . روح پیرزنی سالخورده وارد اتاقک میشه و خطاب به آرش میگه : وضعیتش چطوره ؟
نگاهی به پیرزن میندازم . اون هم متوجه من شده اما انگار دل پری از من و امثال من داره . با کمر خمیده به آرش نزدیک میشه . آرش همچنان که به جنازه اش زل زده میگه : کمرش داره له میشه ، امکان داره زخم بستر بگیره .
پیرزن با صدایی گرفته میگه : خدا ذلیلشون کنه که پسر مردمو این طوری به حال خودشون رها کردن .
راه می افتم و توی سالن رو نگاه می کنم . خبری از کسی نیست . بر میگردم پیش تخت و می پرسم : پرستار آخرین بار کی اومد این جا ؟
پیرزن ، مِن و مِنّی میکنه و سعی میکنه که به یاد بیاره . آرش بازم بدون این که سرش رو بالا بیاره میگه : ده دقیقه ی پیش .
دستم رو روی لبه ی تخت میذارم و میگم : من می تونم ماساژش بدم!
پیرزن با عصبانیت میگه : لازم نکرده جن وحشی!
آتش فشان عصبانیت توی وجودم فوران میکنه ، اما سعی می کنم آرامش خودمو تا حدودی حفظ کنم .
آرش با همون اخم همیشگیش بهم خیره میشه ، بعد از چند ثانیه با لحن مشکوکی میگه : چرا می خوای بهم کمک کنی؟
سکوت می کنم و به چهره ی آرشی که روی تخت دراز کشیده و به سختی نفس میکشه نگاه میکنم .
بعد از چند ثانیه می گه : اشکالی نداره ، فقط آروم....
دستمو از لحافا رد میکنم و زیر کمرش می برم و به حالت دورانی ، از زیر لحاف ، کمرش رو ماساژ میدم . آرش و پیرزن سکوت می کنن و حرکات منو زیر نظر میگیرن .
نگاهی به آرش میندازم و می پرسم : چطوره ؟
-خیلی بهتره .
به تنگ آبی که پشت سرمه اشاره میکنه و میگه : یه کم آب به دهنش بزن .
بابا این دیگه کیه؟! به طرف میز میرم . ارواح نمی تونن به اجسام مادی دست بزنن . یه لیوان آب هم روی میز هستش که یه شاخه گل سرخ خشک شده توشه . مسلمه که آب برای آرش نبوده و الآن هم گرم شده و اصلا خنک نیست . کمی آب کف دستم میریزم و به طرف تخت بر میگردم .
آرش و پیرزن ، کاملا حرکات منو زیر نظر دارن . لوله ی داخل دهنش رو مراقبم و با احتیاط لب های خشکیده شو از هم باز میکنم و چند قطره آب توی دهانش می ریزم و نوک انگشتای دست دیگه ام رو توی آب میزنم و روی لبش می مالم .
سرم رو بالا میرام و به آرش که با تعجب به من نگاه میکنه خیره میشم .
آرش میگه : داری گریه می کنی؟!
لعنت به من ! چرا نمی تونم جلوی خودمو بگیرم ؟! اشکامو پاک می کنم و به حالت نظامی ، کنار تخت ، راست می ایستم و میگم : دیگه باید بریم.
پیرزن دوباره پرخاش میکنه : آخه دختر ! چرا دست از سر این جوون بر نمی دارین؟
آرش از تخت دور میشه و در حالی که پشت به جنازه اش در حال رفتنه ، میگه : مگه نمیای؟
نگاهی پیروز مندانه به پیرزن میندازم و به طرف آرش میرم .
آرش دو تا دستش رو جلو میاره . با تعجب و پرسشناک نگاهش می کنم . چه پسر بی ادبی ! بی حیا!...ایش
دستاشو جلوم تکون میده و میگه : مگه دستبند نمی زنی؟
چشمام گرد میشه و به صورتش خیره میشم . ادامه میده : واقعا که پلیس ناشی ای هستی ! قبلیا بهم دستبند میزدن.
بازم سوتی دادم. خنده ای سر میدم و می گم : اُه! نه...لازم نیست .
و به راه می افتم .
پشت سرم با صدای بلند تری که به گوشم برسه میگه : اون وقت چرا؟
با دستپاچگی بر میگردم و می گم : دستبندامو نیاوردم ، خودت که می بینی چقد ناشی ام .
و این در حالیه که بر آمدگی دستبند رو پشت کمرم احساس می کنم.

 

 


/ 0 نظر / 8 بازدید